Fizjoterapia to dziedzina medycyny, polegająca na wykorzystaniu naturalnego ruchu ludzkiego ciała w celach leczniczych. Jej celem jest zapewnienie fizycznego dobrostanu człowieka na każdym etapie jego życia poprzez utrzymanie, rozwijanie i przywrócenie utraconych zdolności ruchowych człowieka.
Fizjoterapia jest nieinwazyjną metodą leczenia, głownie narządów ruchu, wspomaga również proces leczenia operacyjnego. Znajduje zastosowanie w leczeniu bólu, działa profilaktycznie przy zapobieganiu nawrotom schorzeń, pomaga w przygotowaniu sportowym i korekcji wad postawy.
Główne dziedziny fizjoterapii:
Jedną z dziedzin fizjoterapii jest kinezyterapia. W swojej praktyce wykorzystuje ruch do celów leczniczych. Terapia opiera się na kompozycji ćwiczeń ruchowych, których zadaniem jest poprawa ruchowości stawów, zwiększenie wydolności, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, pobudzenie ruchowości, poprawa elastyczności tkanek miękkich i zwiększenie zakresu ruchu w całym układzie ruchu.
Występują dwa rodzaje kinezyterapii ze względu na zakres oddziaływania: kinezyterapia ogólnoustrojowa i miejscowa. Kinezyterapia ogólnoustrojowa dedykowana jest dla całego układu ruchu, a miejscowa dla konkretnego obszaru układu.
Terapia manualna to oddziaływanie ludzkich dłoni na ciało pacjenta. W tym celu stosowany jest masaż, dotyk lub ucisk określonych obszarów ciała. Terapia manualna najczęściej znajduje zastosowanie w schorzeniach kręgosłupa i stawów, w zwalczaniu bólu i terapiach tkanek miękkich. Elementami terapii manualnej są:
Jednym z elementów rehabilitacji jest fizjoterapia, a zatem rehabilitacja to pojęcie szersze. Rehabilitacja polega na dążeniu do ogólnego dobrostanu pacjenta, poprzez powrót do pełni funkcjonowania psychicznego, społecznego i emocjonalnego. Ma działanie kompleksowe, którego celem jest przywrócenie osobie niepełnosprawnej czasowo lub trwale ponownego lub lepszego funkcjonowania. Fizjoterapia skupia się na powrocie do zdrowia fizycznego poprzez konkretne zabiegi i ćwiczenia. Odpowiada wyłącznie za sprawność fizyczną.
Fizjoterapia ma szerokie zastosowanie, w leczeniu bardzo różnorodnych chorób. Najczęściej skupia swoje siły na leczeniu dysfunkcji układu mięśniowego, nerwowego, szkieletowego i powięziowego.
Do najczęstszych schorzeń układu ruchu poddanych fizjoterapii należą:
Fizjoterapia jest nieodłącznym elementem powrotu do zdrowia osób po przebytych operacjach narządów ruchu. Dotyczy zarówno czasu tuż po operacji jak i procesu przygotowania do zabiegu. Do fizjoterapeuty pacjent może zostać skierowany przez ortopedę, neurologa lub reumatologa. W dzisiejszych czasach coraz częściej chory zwraca się bezpośrednio do fizjoterapeutów.
Kompetencje i zadania fizjoterapeuty:
Schorzenia i dolegliwości leczone przez fizjoterapeutów:
Kluczowym aspektem w postawieniu diagnozy i podjęciu odpowiedniej terapii jest rozległa wiedza fizjoterapeuty. Wprowadzona interwencja terapeutyczna ma na celu dostarczenie do organizmu odpowiedniego bodźca, wywołującego właściwą reakcję organizmu. Skutkiem czego jest efektywny proces leczenia polegając na minimalizacji obrzęków, zmniejszeniu bólu czy tez zwiększeniu zakresu ruchu.
Fizjoterapeuta poprzez naturalnie generowane przez siebie bodźce naturalne pracuje z uszkodzonym miejscem, kończyną, stawem, partia ciała czy tez częścią kręgosłupa. Należy pamiętać, że zawód fizjoterapeuty to profesja osoby wysoko wykwalifikowanej, cieszącej się dyplomem pięcioletnich studiów wyższych i posiadających tytuł magistra fizjoterapii.
Tylko uzyskany dyplom, poprzez ukończone studia, daje prawo do wykonywania zawodu i przeprowadzania terapii fizjoterapeutycznej.